Naše škola
Vzdělává děti z Pitína a okolí už 120 let
O nás
Jsme školou, jejímž posláním je vytvářet kvalitní podmínky pro rozvoj svých žáků.
V minulosti i dnes je naše škola spojena s hledáním a uplatňováním inovativních cest ve vzdělávání. Zaměřujeme se na moderní metody výuky, které u dětí rozvíjí kvality potřebné pro uplatnění v dnešním moderním - digitálním světě. Schopnost řešit problémy, nacházet nová řešení a spolupracovat, samostatnost jsou dovednosti, které u žáků maximálně rozvíjíme.
Každá doba klade na vzdělání jiné nároky a naším cílem je pružně reagovat a připravovat naše žáky co nejlépe nejen na další studium, ale také na život jako takový. Vytváříme otevřenou školu, kde jsou žáci, pedagogové a rodiče spolupracujícími partnery.
Jak podporujeme
„Každý jsme jiný a každý potřebujeme jinou podporu k tomu, abychom rostli. Pokud jsme spolu, můžeme se to naučit.“
Snažíme se být maximálně otevření všem žákům. Pečlivě vybíráme a do výuky zařazujeme takové metody a formy práce, které nám umožňují pracovat individuálně s žáky se specifickými vzdělávacími potřebami, ale nejen s nimi. Ať už to jsou žáci nadaní, nebo žáci s různým stupněm znevýhodnění.
„Když vím, kde jsem a kam mám jít, mohu si naplánovat cestu a dojít k cíli“
Podporujeme zdravé sebevědomí a odpovědnost žáků. Proto postupně do výuky zařazujeme prvky formativního hodnocení. Díky němu si žák, učitel i rodič dokáže lépe uvědomit, kde se v danou chvíli žák nachází (co už ve výuce zvládl) a co ještě zvládnout musí. Tím u žáků rozvíjíme schopnost plánování, samostatnost, odpovědnost za své výsledky a v neposlední řadě tolik potřebnou schopnost spolupráce.
„Abychom se mohli respektovat, musíme se poznat.“
Cíleně budujeme bezpečné, podporující, spolupracující a partnerské klima ve škole. K tomu nám slouží celá řada aktivit, činností, projektů a nyní i partnerství nejen tříd, ale i dětí z mateřské školy. Tím posilujeme spoluzodpovědnost žáků za prostředí a klima tříd, skupin i školy jako celku.
Jak vyučujeme
- Matematická gramotnost
„Matematika není jen o počítání, je to královna věd, jejíž plody potřebujeme ve všech oblastech lidského konání.“
Matematickou gramotnost nechápeme pouze jako zvládnutí počítání. Jsme přesvědčeni, že je přínosné osvojit si komplexní dovednost matematicky uvažovat, argumentovat, komunikovat, vidět problémy a nacházet jejich řešení.
Matematiku vyučujeme Hejného metodou. Jde o komplexní metodu, založenou na 12 vzdělávacích principech složených do uceleného konceptu tak, aby děti objevovaly matematiku samy a s radostí. Vychází ze 40 let výzkumu a experimentů a prakticky využívá historické poznatky, které se v dějinách matematiky objevují od starověkého Egypta až do dnešních dnů.
Matematickou zdatnost naši žáci uplatňují v různých situacích – jsou komunikativnější, dokáží se poučit z chyb, jsou sebevědomější, schopní samostatného úsudku.
- Informační a digitální gramotnost
„Žijeme v období 4. průmyslové revoluce, v digitálním věku – potřebujeme umět ovládat technologie “
Jsme si vědomi důležitosti rozvoje digitální a informační gramotnosti. Při výuce vedeme žáky tak, aby ICT chápali jako skvělý nástroj pro přístup k informacím, k učení a vlastnímu rozvoji, přičemž klademe důraz na kritické myšlení. Pro výuku ICT je škola nadstandardně vybavena – používáme notebooky, iPady, interaktivní tabule, moderní informační systém.
Současně také zavádíme e-learning – žáci se mohou do různých předmětů připravovat online. K dispozici jsou jim výukové materiály, kontrolní testy, lekce k procvičování probírané látky. K učebnicím a pracovním sešitům tak mohou využívat další informační zdroje.
- Čtenářská gramotnost
Čtenářsky gramotnými se staneme, jen když budeme číst.“
Čtenářské dovednosti rozvíjíme cíleně od první třídy – ve všech ročnících jedenkrát týdně, během čtenářských dílen. Zde vytváříme klidný prostor pro čtení a sdílení čtenářských zážitků. Každá třída prvního stupně disponuje třídní mini knihovničkou, děti si mohou knihy půjčovat i domů. Podporujeme čtení o přestávkách a také v hodinách, pokud mají žáci splněny své úkoly.
Rozvoj čtenářské gramotnosti se nevěnujeme pouze v hodinách jazyka českého, ale ve všech předmětech tím, že do výuky zařazujeme metody kritického čtení a psaní (RWCT).